
Skoda Superb iV PHEV laddhybrid
Skoda har lyckats på flera fronter så som säkerhet och körsträcka på på el
Nya Skoda Superb iV PHEV är en blivande favorit hos förmånsbilsförare och enligt många tillfrågade även koncernens bästa laddhybrid, med hög kvalitet och bättre komfort kommer nya Superb rikligt utrustad i en ny fräsch design med mängder av kul detaljer som t.ex. isskrapan i tanklocket, paraplyer i dörrsidorna, löstagbar bagagerumslampa av LED-typ med magnet och med gott om plats är Skoda Superb iV PHEV en spännande laddhybrid som finns som både sedan och kombi.
Skoda Superb har ett infotainmentsystem med 9,2-tumsskärm och digitala instrument. En egenskap som många svenska bilköpare sätter värde på är möjligheten till dragkrok, och den finns som valbart tillbehör till Superb laddhybrid.
När kund leveranserna startade i slutet av februari erbjuds Skoda Sverige i samarbete med Bee Charging Solutions en laddbox från Bee som inklusive installation kostar 17.900 kronor (med moms). Laddboxen kommer från Keba och kan ladda med upp till 22 kW. vilket ger en prisvärd och smidig lösning för laddning i hemmet eller företaget
Skoda Superb iV PHEV har samma drivlina som VW Passat GTE, vilket innebär en 1,4-liters bensinmotor plus en elmotor. Systemeffekten är 218 hästkrafter och 400 Nm. Batteriet på 13 kWh ger en räckvidd på upp till 5,5 mil enligt WLTP-körcykeln, vilket är lika långt som uppdaterade Passat GTE..
Enligt Skodachefen Bernhard Maier är målet att lansera 30 nya eller uppdaterade modeller till 2022, varav en tredjedel blir elektrifierade. Bland dessa finns en el-suv, som visades i konceptform för två år sedan.
Bildata
Motor typ: Bensinmotor: 1,4 TSI
Hk: 156 hk DSG PHEV, 218 hk max systemeffekt
Prestanda
0-100 km/h: 9,2 sekunder
Bränsleförbrukning: 1,2 liter / 100 km
WLPT: 32 g/km
Räckvidd: 55 km räckvidd på el (WLTP) 50 l bensintank, 850 km total räckvidd (el + bensin)
EuroNCAP: 5/5 stjärnor
Latutrymme: Bagageutrymme 510 l / 1.800 l (Combi)
Vårt utrustningsförslag för bra leasingaffär!
Två förmånliga förslag
Förslag 1
- 36 månaders avtal
- Första förhöjd hyra 82 500 kr
- Restvärde 208 000 kr
- Förmånsvärde 1 816 kr/mån
Förslag 2
- 36 månaders avtal
- Första förhöjd hyra 0 kr
- Restvärde 208 000 kr
- Förmånsvärde 1 816 kr/mån
* Förmånsvärde netto/mån vid 50 % marginalskatt. Baserat på 2022 förmånsvärden.
Jag vill ha en offert, tack!
Få experthjälp!
Kontakta oss så hjälper vi dig spara tid och pengar
Fyll i dina uppgifter och en tid som passar dig så kontaktar vi dig för fortsatt diskussion.
Vi har även kvällstider att boka på tisdagar & torsdagar för er som inte har tid på dagen.
Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar och sedvanlig kreditprövning.